Jakie lampy do salonu?
Lampy, które znajdują się w salonie, mogą być odpowiedzią na przeróżne pytania. Na przykład mogą odpowiadać na zapytania, dlaczego salon pomimo starań, jeśli chodzi o aranżację, nie wygląda tak dobrze, jak pomieszczenie kogoś innego. Tą kwestią może być właśnie lampa sufitowa. Oświetlenie ma duże znaczenie, ponieważ w jednej chwili może zmienić sposób postrzegania salonu w zupełnie inną stronę. Warto dodać, że kupując taką nowoczesną lampę, wcale nie trzeba wydać na nią majątku. W naszym artykule postaramy się podpowiedzieć jakie lampy do salonu są najlepsze.
Najpopularniejsze lampy sufitowe - przykłady
Dokonując wyboru lamp sufitowych, warto zastanowić się, jakie z nich są najpopularniejsze. Aktualnie coraz częściej zaczyna stawiać się na industrialne lampy sufitowe. Taka opcja doskonale nadaje się dla fanów nowoczesnego i industrialnego stylu. Klosz zazwyczaj przypomina brylant, a otwarta konstrukcja dostarcza dużej ilości intensywnego światła. Kolejną propozycją jest plafon sufitowy, który ma wbudowane lampy LED. Taka pozycja została wyprodukowana głównie z myślą o biurach, salach konferencyjnych, a także miejscach użyteczności publicznej. Jednakże przez swój minimalistyczny design sprawdzi się również w domach. Następnym przykładem są nowoczesne lampy wiszące. Dzięki swojej funkcjonalności oraz designerskiemu charakterowi mogą stać się ciekawym dodatkiem do mieszkania. Niektóre z nich mają stosowane kolory, jednakże jeśli się chce, można postawić na kolorowe lampy sufitowe.
Na co zwrócić uwagę i jaką lampę sufitową do salonu wybrać?
Głównym zadaniem lampy sufitowej jest oświetlenie całego pomieszczenia. Wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które sprawią, że nie popełni się błędu przy jego zakupie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość swojego salonu. Jeżeli ma się wysoki sufit, to nie trzeba się niczym przejmować, tylko można wybrać nawet długi, wiszący żyrandol. Dobrze zapełni on przestrzeń, a dodatkowo nie będzie nikomu przeszkadzał. Natomiast w niższych pomieszczeniach lampy powinny być krótsze, aby nie wprowadzały dyskomfortu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą plafony z abażurami, które dobrze rozpraszają światło. Doświetlą one sufit, a także dodadzą pomieszczeniu przestrzeni. Doskonale wkomponują się we wnętrze i nikt nie zahaczy o nie głową pomimo wysokiego wzrostu.
Następnym ważnym aspektem jest wielkość salonu. Wybierając oprawę, należy zadbać o to, aby nie zginęła na połaci sufitu ani w żaden sposób nie przytłoczyła pomieszczenia swoimi rozmiarami. Decydując się na oświetlenie centralne w salonie, należy zadbać o to, aby dobrze doświetlić każdy kąt pomieszczenia.
W przypadku dużego salonu dobrym wyborem będą żyrandole wyposażone w kilka punktów świetlnych. Pozwolą one na to, aby regulować natężenie światła w zależności od upodobania. Jeśli lubisz mieć kontrolę nad oświetleniem, to dobrze jest wybrać wersję z regulacją. Wtedy skierujesz strumień światła tam, gdzie tylko tego chcesz. Większe rozmiarowo modele sprawią, że przestrzeń sufitu nie będzie wydawała się taka pusta. Salon stanie się wtedy przytulniejszy.
Natomiast małe wnętrza wymagają subtelniejszych dodatków, które nie przytłoczą, a dodadzą optycznie przestrzeni. Odpowiednim wyborem będą kolorowe lampy sufitowe w jasnych odcieniach. Sprawią one wtedy, że salon będzie większy. Wybierz jeden lub dwa regulowane punkty świetlne, aby nadmiernie nie przytłoczyć pomieszczenia. Zawsze można zabezpieczyć się w lampy stołowe oraz lampy biurkowe, aby dodać dodatkowego oświetlenia.
Jakie lampy do sufitu podwieszanego? - przykłady
Często podwieszane sufity kojarzą się tylko z halogenowymi oprawkami sufitowymi. Jest to dobre rozwiązanie, ale niejedyne. Rzeczywistość jest taka, że na podwieszanym suficie można zamontować każdą lampę sufitową, nie tylko podwieszaną, ale także klasyczną dostosowaną do montażu natynkowego.
Jak wymienić lampę sufitową? - krok po kroku
Zanim przystąpimy do tego, jak wymienić starą lampę sufitową na nową, należy zgromadzić potrzebne rzeczy, takie jak: drabinę lub stabilny podest, próbnik napięcia, niewielki wkrętak, ewentualnie nożyk. Możliwe jest to, że w pomieszczeniu zrobi się ciemno po wyłączeniu oświetlenia, dlatego też warto mieć przy sobie latarkę lub lampę czołówkę na głowę. Przed zawieszeniem lampy sufitowej musimy mieć stuprocentową pewność, że obwód nie znajduje się pod napięciem. Będziemy pewni, jeśli wyłączymy oznaczony odpowiednio obwód (w starych instalacjach zrobimy to przez wykręcenie bezpiecznika). Natomiast jeśli oznaczeń brakuje, należy wykręcić wszystkie z nich. Dźwigienki wyłączników nadmiarowoprądowych powinny być skierowane w dół.
Przechodząc do montażu, po wejściu na drabinę lub podest ściągamy w dół element maskujący przewody i listwę zaciskową. Za pomocą próbnika upewniamy się, że wszystkie przewody nie znajdują się pod napięciem. Następnie odłączamy przewody od kostki lub szybkozłączki. Podtrzymując przewód żyrandola, ściągamy go z haka pod sufitem i na jego miejsce zawieszamy nową lampę. Łączymy przewody z listwą zaciskową lub szybkozłączką.
Sprawdzamy poprawność działania oświetlenia. Kolejno regulujemy długość przewodu łączącego hak z lampą, a na sam koniec nasuwamy na złączkę, przewody i hak tuleję maskującą.